دیتا دیود چیست و چگونه کار می کند؟

فضای کسب و کار امروز به طور فزاینده ای دیجیتالی است و بیش از هر زمان دیگری در معرض حمله های سایبری قرار دارد. به همین دلیل، فناوری های مختلف امنیتی شبکه برای محافظت از داده ها و زیرساخت های سازمانی تولید شده است. یکی از موثرترین این فن آوری های مدرن، دیتا دیود است. اگرچه این یکی از موثرترین ابزارهای امنیتی شبکه است، اما ممکن است شما در مورد این فناوری چیزی نشنیده باشید و از عملکرد آن اطلاع چندانی نداشته باشید. در ادامه در مورد فناوری دیتا دیود و نحوه کار آن اطلاع پیدا خواهید کرد.

ابتدا بهتر است با مفهوم دیود آشنا بشویم و سپس به سراغ دیتا دیود برویم. دیود قطعه ای الکترونیکی است که دو سر دارد و جریان الکتریکی را در یک جهت از خود عبور می ‎دهد. مهمترین کاربرد دیود، عبور جریان در یک جهت و ممانعت از گذر جریان در جهت دیگر یا مخالف است. (یکسوسازی)

حالا که با مفهوم دیود آشنا شدیم؛ در ادامه به مفهوم دیتا دیود می پردازیم. همان طور که خودتان متوجه شدید، یکسوسازی داده با استفاده از دیتا دیود امکان پذیر است. یعنی مسیر حرکت داده ها به صورت یکطرفه درمی ‎آید.

شاید سوالی که برای شما پیش آمده باشد این است که دلیل اینکه ما از دستگاهی استفاده می کنیم که اطلاعات را به صورت یکطرفه جابجا می کند چیست؟
در ادامه به دلایل وجود دیتا دیود می پردازیم و دلیل استفاده سازمانها از دیتا دیود را مورد بررسی قرار می دهیم.

دیود

فناوری دیتا دیود چیست؟

دیتا دیود یک وسیله ارتباطی شبکه یک سویه است که انتقال ایمن و یک طرفه داده ها را بین شبکه های تقسیم شده امکان پذیر می کند. طراحی دیتا دیود، جدایی فیزیکی و الکتریکی شبکه های مبدا و مقصد را ممکن می سازد و یک انتقال داده یک طرفه غیر قابل نفوذ و غیر قابل مسیریابی ایجاد می کند. دیتا دیودها با جلوگیری از نفوذ هکرها و عناصر موجود (هر موجودیتی که در شبکه حضور دارد) در شبکه، نقاط خارجی ورود به سیستم ارسال کننده را از بین می برند. ایمن سازی تمام نقاط خروجی داده های شبکه با دیتا دیودها باعث می شود بدافزارها از شبکه ناامن نتوانند عبور کنند و به سیستم شما دسترسی پیدا کنند یا به طور تصادفی تغییرات اشتباهی ایجاد کند.

دیتا دیودها به شرکتها این امکان را می دهند تا داده های پردازش شده را در زمان مشخص به سیستمهای مدیریت اطلاعات ارسال کنند تا در تصمیمات مالی، خدمات به مشتریان و تصمیمات مدیریتی استفاده کنند؛ بدون اینکه امنیت شبکه شما به خطر بیفتد. دیتا دیود از این اطلاعات ارزشمند و زیرساخت های شبکه را در برابر سرقت، تخریب، دستکاری و خطاهای انسانی احتمالی محافظت می کند.

مهمترین و اصلی ترین دلیلی که استفاده از دیتا دیود را لازم می سازد امنیت شبکه می باشد. امنیت شبکه های کامپیوتری همیشه نسبی است زیرا ارتباط در شبکه به صورت دو طرفه می باشد. ولی با دیتا دیود شما به امنیتی تقریبا 100 درصدی دست پیدا می کنید. اما این امنیت براساس رفتاری است که دیتا دیود در اختیار شما قرار می دهد و آن ارتباط یکطرفه یا یکسو می باشد.

دیتا دیود پرتو ارتباط صبا

فناوری دیتا دیود چگونه کار می کند؟

“دیود” یک جز الکترونیکی است که فقط اجازه می دهد جریان در یک جهت جریان یابد. به همین ترتیب، فناوری دیتا دیود اجازه می دهد تا اطلاعات بدون خطر دسترسی معکوس، فقط در یک جهت، از مناطق امن به سیستم های دارای امنیت پایین تر جریان یابد. یک دیتا دیود همچنین یک مانع فیزیکی بین دو نقطه ایجاد می کند. این اتصال یک طرفه از نشت داده جلوگیری می کند، تهدیدات مخرب را از بین می برد و از شبکه کاملا محافظت می کند.

پروکسی ها در رابط شبکه اجازه می دهند ارتباطات دو طرفه با هر طرف دیود داده به طور یکپارچه ادامه یابد و یک لینک یک طرفه در این بین وجود داشته باشد. بعلاوه ، این پیکربندی می تواند با خاتمه دادن به پروتکل و از سرگیری مجدد آن در سمت مقصد دیود داده، کلیه اطلاعات شبکه منبع را پنهان کند. این امر باعث می شود که مخاطبان خارجی نتوانند هیچ گونه اطلاعاتی از شبکه منبع اطلاعاتی را پیدا کنند و شما می توانید شبکه سورس خود را به صورت کامل از دید مخاطبان مخفی نگه دارید.

در واقع اگر بخواهیم به یک تعریف علمی تر و بهتر از دیتا دیود دست پیدا کنیم می‎توان آن را به این صورت بیان کرد که دیتا دیود ارتباط دهنده شبکه های خصوصی (امن) به شبکه های عمومی (ناامن) می‎باشد ولی این ارتباط موجب ناامنی در شبکه های خصوصی (امن) نمی‎شود.

شما می توانید دیتادیودهای شرکت پرتو ارتباط صبا از اینجا مشاهده کنید و همچنین برای سفارش و دریافت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 44215738 تماس حاصل فرمایید.